Достапни линкови

Израел му честита на Самарас за борбата против неонацизмот


грчкиот премиер Андонис Самарас
Израелските лидери го поздравија цврстиот став на грчкиот премиер Андонис Самарас против неонацистите во неговата земја. Израелскиот претседател Шимон Перес на средбата со Самарас во Ерусалим му честиташе на за неговото противење спрема насилните организации. Премиерот Бенјамин Нетанјаху пак, ги истакна неговите храбри чекори во справувањето со крајно десничарската партија „Златна зора“. Петмина од 18 пратеници на оваа партија во минатиот месец беа упасени по убиството на еден грчки рапер за што беше обвинет член на „Златна зора“. Самарас повтори дека нема да дозволи неонацизам во, како што рече, колевката на демократијата.
XS
SM
MD
LG