Достапни линкови

Дачиќ: наскоро одам на Косово


Српскиот премиер Ивица Дачиќ
Српскиот премиер Ивица Дачиќ енеска изјави дека наскоро ќе го посети Косово, бидејќи сака да им даде поддршка на србите да излезат на претстојните избори. „Тоа не е помош за косовскиот премиер Тачи, туку за нашиот народ за да имаме свои органи на Косово“, рече тој, не наведувајќи кога би можело да ја оствари неговата посета. Веднаш потоа премиерот на косово Хашим Тачи изјави дека неговата влада нема да дозволи изборни посети, туку само оние што имаат верски или сличен карактер. Инаку, Дачиќ прецизира дека на вчерашните разговори со Тачи и со шефицата на европската дипломатија Ештон било договорено посетите за време на изборите да бидат коректни. Локалните избори на Косово се закажани за 3 ноември годинава.
XS
SM
MD
LG