Достапни линкови

Турција да плати над 12.000 евра отштета на новинари


Абдула Ѓул
Европскиот суд за човекови права денеска пресуди дека турските власти треба да им исплатат над 12.000 евра на новинари и на сопствениците на весникот „Џумхуриет“, поради кршење на слободата на изразување. Во април 2007 година, во пресрет на претседателските избори во Турција, двајца новинари од весникот објавија статија „Турските исламисти имаат за цел да ја преземат власта“. Во анализата бил вклучен цитат од интервју, што во 1995 година за „Гардијан“ го дал сегашниот претседател Абдула Ѓул. „Тоа е крајот на Турската република - сакаме да го промениме системот“, изјавил Ѓул за британскиот весник. По објавувањето на статијата во весникот „Џумхуриет“ турски Суд го забрани објавување на изјавата.
XS
SM
MD
LG