Достапни линкови

Во државните институции во Турција може и со фереџеТурција ја укина забраната за носење фереџиња во државните институции, како дел од поголемиот пакет реформи. Премиерот Реџеп Таип Ердоган изјави дека се укинува забраната кој била против духот на турската република. Забраната, која беше во сила од 1925-та година, сепак останува да важи за судството и армијата. Критичарите го обвинуваат Ердоган за уривање на секуларните основи на Турција.
XS
SM
MD
LG