Достапни линкови

Кинеската полиција пукала врз тибетски демонстранти


Кинеската полиција пукала врз тибетските демонстранти кои протестирале против наредбата да биде истакната кинеското знаме, при што биле ранети најмалку 60 лица. Радио Слободна Азија јави дека инцидентот се случил во Биру, кинески тибетски автономен регион. На жителите на Биру им било наредено да истакнат кинески знамиња пред домовите во пресрет на кинескиот националниот празник.
XS
SM
MD
LG