Достапни линкови

Русија го забрани увозот на млечни производи од Литванија


Русија го суспендира увозот на млечни производи од Литванија, која моментално е претседавач со Европската Унија. Руската агенција за заштита на потрошувачите тврди дека ваквата мерка е воведена поради сомнителниот квалитет на производите. Сепак, според познавачите, ваквиот потег на Москва е со цел да биде извршен протисок врз Литванија, како домаќин на наредниот самит на Европската Унија, на кој се очекува на неколку поранешни советски републики да им бидат понудени поблиски економски односи со ЕУ. Портпарол на европската комисија за здравје и за потрошувачка политика, изјави дека ЕУ има еден од најстрогите системи за безбедноста на храната и оти Русија должи објаснување.
XS
SM
MD
LG