Достапни линкови

Бројот на удавени кај Лампедуса се искачи на 211


Нуркачите на италијанската крајбрежна стража извлекле уште 17 тела од потонатиот брод во близина на островот Лампедуса, со што бројот на загинатите се изкачи на 211. 20-метарскиот брод на кој се превезувале околу 500 илегални имигранти од Еритреја и Сомалија, потона во минатиот четврток. Многумина сеуште се сметаат за изчезнати, а 155 лица ја преживеаја несреќата.
XS
SM
MD
LG