Достапни линкови

Самит на АПЕК за регионалната и глобалната економија


Лидерите на Азиско – пацифичкиот самит во Индонезија дискутираат за начините за засилување на регионалната економија.
Американскиот државен секретар Џон Кери порача дека САД остануваат посветени на регионот.
Кери ова го рече во обраќањето на самитот на АПЕК каде го менува претседателот Барак Обама кој го откажа учеството поради делумното затворање на американските федерални инситуции и капацитети како последица на немањето договор межу републиканците и демократите во Конгресот.
Поради осуството на Обама, се очекува централно место на самитот да добие Кина.
XS
SM
MD
LG