Достапни линкови

Доделување на Нобеловата награда за медицина


Малала Јусуфари.
Првата од Нобеловите награди за оваа година, наградата за медицина ќе биде доделена денеска од страна на Шведската академија во Стокхолм. В петок, пак, во Осло ќе биде доделена наградата за мир. Меѓу фаворитите за таа награда е пакистанската активистка, тинејџерката Малала Јусуфари, која беше застреланa во главата од страна на талибанците, минатата година. Таа бараше образование за девојчињата во нејзината земја. Нобеловата награда ја основал пронаоѓачот на динамитот, шведскиот физичар Алфред Нобел.
XS
SM
MD
LG