Достапни линкови

Олимпискиот факел пристигна во Москва


Олимпискиот оган запален во Грција.
Олимпискиот оган пристигна во Москва во пресрет на Зимските олимписки игри во Сочи. Говорејќи на аеродромот, првиот заменик премиер Дмитриј Козак изјави: „Патот до овој ден не беше лесен за нашата земја, но тој пат ние го поминавме со чест“. Потоа од аеродромот факелот ќе биде пренесе на Црвениот плоштад во Москва, а на церемонијата ќе присуствува и претседателот Владимир Путин. Факелот беше запален во Грција на 29 септември. Олимписките игри во Сочи ќе започнат на 7 февруари 2014.
XS
SM
MD
LG