Достапни линкови

Германија предаде база на авганистанските сили


Германија ја предаде својата клучна воена база во северен Авганистан на локалните сили за безбедност. Трансферот на базата во северната провинција Кундуз е дел од постепеното повлекување на западните сили до крајот на следната година. Повеќе од 20.000 германски војници беа распоредени во Кундуз.
XS
SM
MD
LG