Достапни линкови

Започна уништувањето на сириското хемиско оружје


Меѓународните инспектори започнаа со уништувањето на сириските резерви на хемиско оружје и опремата за негово производство, потврдуваат извори од ОН.
На инспекторите од ОН им е наредено до половината на 2014 да го уништат сириското хемиско оружје. Иницијативата за уништување на оружјето е покрената по нападот со хемиско оружје во август во околината на Дамаск, при што загинаа стотина цивили.
XS
SM
MD
LG