Достапни линкови

Американските специјалци во акција против исламски милитантни


Трговскиот центар во Најроби.
Американските специјални сили спровеле две одделни акции против исламските милитантни во Африка. Во Либија го заробиле Назиф Абдул Хамер ал Рикаи, познат по прекарот Анас ал-Либи, потврди Пентагон. Него, САД го бараат за нападите на американските амбасади во Кенија и Танзанија во 1998 година во кои загинаа 224 луѓе. Роднините на Ал-Либи велат дека тој бил заробен пред неговиот дом во саботата во либискиот главен град Триполи. Во Сомалија, американските сили започна рација за пронаоѓање на лидерот на милитантната група Ал Шабааб, но не успеале. Официјални лица во Сомалија изјави дека меѓународни воени сили извршија операција во градот Бараве. Акција доаѓа две недели откако Ал-Шабааб нападнаа трговски центар во Најроби при што загинаа 67 луѓе.
XS
SM
MD
LG