Достапни линкови

Преставници на ЕУ бараат помилување на Тимошенко


Двајца пратеници на ЕУ побараа украинскиот претседател Виктор Јанукович да ја помилува поранешната премиерка Јулија Тимошенко.
Ова го изјави нејзиниот адвокат Сергеј Власенко, кој додеде дека поранешниот претседател на Европскиот парламент, Пат Кокс, и поранешниот полски претседател Александар Квашњевски ова денеска го побарале на средбата со Јанукович. Кокс и Квашњевски ја посетија Тимошенко во затвор.
Тимошенко е осудена на седум години затвор во 2011 година за злосторства поврзани со наводно штетниот договор за гас со Русија. Таа изјави дека обвиненијата се политички мотивирани.
ЕУ бара помилување за Тимошенко пред очекуваното потпишување на договорот за асоцијација со Украина на ЕУ во Вилнус во ноември.
XS
SM
MD
LG