Достапни линкови

Коалицијата меѓу ВМРО ДПМНЕ и СДСМ во Струга се распадна


Струга
За нов претседател на Советот на општина Струга е избран Абдула Ќазимоски, по предлог на градоначалникот Зијадин Села, член на ДПА.
За него гласаа советниците на ВМРО-ДПМНЕ и еден советник на СДСМ. Ова беше причина СДСМ да ја напушти коалицијата со ВМРО ДПМНЕ на локално ниво „Заедно за Струга“.
Според координаторот на советничката група на општина Струга Даме Лажанковски коалицијата „Заедно за Струга“ беше договорена токму за претседавачкото место во Советот, кое што требаше да го добие коалицијата, во интерес на граѓаните Македонци од Струга.
XS
SM
MD
LG