Достапни линкови

Постапка за ослободување на активистите на Гринпис


Холандија започна правна постапка против Русија за ослободување на 30 активисти на Гринпис обвинети за пиратство.
Холандскиот министер за надворешни работи Франс Тимерманс изјави дека Холандија се повикува на Конвенцијата на ОН за „Законот на морињата“. Активистите од 18 земји беа приведени од страна на руската крајбрежната стража откако се обиделе да се искачат на платформа на Гаспром во Баренцовото Море како проптест на руски планови да се вежби на Арктикот. Според Гринпис, екипажот на бродот не извршил никакво злосторство.
XS
SM
MD
LG