Достапни линкови

Москва - 20 години од нападот врз парламентот


Во Русија денеска се одржаа комеморации, главно организирани од страна на левичарски и националистички групи, во чест за оние кои загинаа пред 20 години за време на вооружените судири во Москва. Откако парламентот го отповика тогашниот претседател Борис Елцин во 1993 година, руската армија го подржа од Елцин и отвори оган врз зградата каде што пратениците беа забарикадирани. Се проценува дека на бројот на жртвите бил меѓу 150 до 2.000 лица.
XS
SM
MD
LG