Достапни линкови

Рахмон повторно кандидат за претседател на Таџикистан


Емомали Рахмон
Таџикистанската владејачка Народно демократска партија денеска го кандидира сегашниот претседател Емомали Рахмон за кандидат на претстојните претседателски избори што се закажани за 6 идниот месец. Шеесет годишниот Рахмон е на власт во таа земја од 1992 година. Досега шест кандидат се пријавиле да учествуваат на изборите. Конечниот список треба да го објави Централната изборна комисија на 7 овој месец.
XS
SM
MD
LG