Достапни линкови

Северна Кореа против соработката на Јужна Кореа со САД


Северна Кореа ја обвини јужнокорејската претседателка Парк Геун Хие дека води политика на опасна конфронтација со тоа што се залага за уништување на севернокорејското нуклеарно оружје. До оваа реакција на официјален Пјонгјанг доаѓа на само два дена откако американскиот секретар за одбрана Чак Хегел во Сеул потпиша стратегиски план со Сеул со цел одбрана на Јужна Кореа од можен напад нуклеарен напад. Според Пјонгјанг, станува збор за неразумен договор.
XS
SM
MD
LG