Достапни линкови

УЈП: неправилности кај 65 проценти од деловните објекти


Macedonia - Public Revenue Office action, Skopje, September 28, 2013.
Шеесет и пет проценти од деловните објекти прикажувале нереални финансиски показатели и со тоа директно го оштетиле буџетот, покажуваат контролите на УЈП спроведени во минатиот месец. Над 400 објекти не го прикажувале во целост готовинскиот промет од своето работење и плаќале помалку данок. УЈП денеска соопшти дека само во последните два дена, биле затворени 17 објекти во Скопје, од кои четири поголеми салони за мебел лоцирани во Центар, Чаир и Бутел. Во еден случај поднесена е и кривична пријава поради неовластено отстранување пломба на објектот.
XS
SM
MD
LG