Достапни линкови

Сирија ја предупреди Турција


Сирискиот претседател Башар ал Асад
Сирискиот претседател Башар ал Асад ја предупреди Турција дека ќе страда ако продолжи да ги поддржува бунтовниците кои се борат да ја соборат неговата влада. Асад во интервју за турската телевизија Халк изјави дека во блиска иднина „овие терористи поврзани со Ал Каеда ќе имаат големо влијание и во Турција“. Тој исто така ја обвини Турција дека дозволува нејзината територија да биде користена од бунтовниците за подготовка на нивните акции.
XS
SM
MD
LG