Достапни линкови

Филе: Молдавија фаворит во Источното партнерство


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе во Кишињев
Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска во Кишињев оцени дека Молдавија е фаворит во Источното, но оти треба да ги реши и преостанатите "сериозни" предизвици на патот кон поблиски врски со Европската унија. Тој прецизира дека тука станува збор за уставните и судските реформи, борбата против корупцијата, како и подобрувањето на деловната клима. Филе повтори дека Унијата ќе биде со Молдавија доколку има надворешни притисоци за обесхрабрување на нејзините европски амбиции. Неодмна Русија го забрани увозот на вино од Молдавија, потег на кој се гледа како на предупредување до таа земја во врска со нејзиното приближуввање до Унијата.
XS
SM
MD
LG