Достапни линкови

Обама: републиканците виновни за владината блокада


Американскиот претседател Барак Обама
Американскиот претседател Барак Обама директно ги обвини спикерот на Претставничкиот дом на Конгресот Џон Бенер и републиканците за предизвикување на делумното затворање на владата, бидејќи се противат на законот за здравствена заштита познат како Обамакер. Тој денеска во близина на Вашингтон ги повика републиканските лидери да гласаат само за финансирањето на владата, но не и за Обамакер. „Гласајте и запрете ја оваа блокада. Колку што повеќе трае, ќе биде потешко“, изјави Обама. Околу 800 илјади федерални службеници од вторникот се испратени на принуден одмор.
XS
SM
MD
LG