Достапни линкови

Во Русија обвинети сите 30 активисти на Гринпис


Истражните органи во рускиот град Мурманск и официјално покренаа обвинение за пиратство против сите 30 активисти на Гринпис кои беа уапсени поради нивниот протест. Станува збор за четворица руси и 26 странски државјани кои беа приведени откако двајца од нив се обиделе да се искачат на платфорамата за вадење нафта на Газпром во водите на Арктикот. Гринпис и организациите за човекови права побараа итно ослободување на активистите. Доколку бидат прогласени за виновни им се заканува казна затвор од 15 години.
XS
SM
MD
LG