Достапни линкови

Во Кина од убоди на гигантски оси загинале 40 луѓе


Кинеските државни медиуми објавија дека роеви гигантски оси во провинцијата Шанкси предизвикале смрт кај најмалку 40 луѓе и повреди кај над илјада и шестотини други. Повеќето од повредените биле во критична здравствена состојба. Азиските гигантски оси растат до 5 сантиметри и се меѓу најголемите во светот. Нивните убоди може да предизвикаат алергиски реакции и откажување на работењето на повеќе органи.
XS
SM
MD
LG