Достапни линкови

ЕУ го истражува монополското работење на Газпром


Рускиот премиер Дмитриј Медведев и првиот човек на Газпром, Алексеј Милер
Европската Унија соопшти дека подготвува тужба против рускиот енергетски гигант Газпром за кршење на анти-монополските правила во централна и источна Европа. Ова денеска во Виљнус, Литванија, го соошти евро-комесарот Хоакин Алмуниа.Тој додаде дека анти-монополската истрага во врска со Газпром, се однесува на Бугарија, Чешка, Естонија, Унгарија, Летонија, Литванија, Полска и Словачка. Се очекува истрагата да заврши во првата половина од наредната година, а доколку биде утврдено прекршување на анти-монополските правила, компанијата би можела да биде казнета со 10 насто од годишниот профит.
XS
SM
MD
LG