Достапни линкови

Црна Гора најблиску до НАТО


Црна Гора е кандидат број еден за членство во НАТО, а нејзината лидерска улога во Западен Балкан е позната во светот, изјавил американскиот сенатр Ричард Лугар, кој во Подгорица се сретнал со црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ.
Лугар истакнал дека Црна Гора веќе постигнала многу за развојот на правниот поредок, како и развојот на добрососедските односи.
Тој додал дека земјата успеала да ја зачува стабилноста и мултиетничкото разбирање и станала активен поддржувач на евроатлантските вредности на Балканот и активен градител на регионалната соработка.
XS
SM
MD
LG