Достапни линкови

Лидерот на Златна Зора во притвор


Судот во Атина му одреди мерка притвор на лидерот на екстремно десничарската партија Златна Зора под обвинение дека предводи криминална организација. Николаос Михалолиакос ги отфрли обвиненија пртив него.Тој и петмина членови од неговата партија се мегу 20 те луѓе приведени во акцијата во текот на викендот, што улседи по убиството на раперот во септември. Грчките власти ја нарекоа Златна Зора нео нацистичка криминална банда. Тројца пратеници на крајнодесничарската партија Златна Зора беа неочекувано ослободени пред започнувањето на судскиот процес под обвинение за нивно учество во криминална организација, а четвртиот беше оставен во притвор.
XS
SM
MD
LG