Достапни линкови

Дачиќ се закани со прекин на преговорите


Премиерот на Србија, Ивица Дачиќ го предупреди Брисел дека ќе го прекине учеството во преговорите со Приштина доколку не се смени одлуката на косовската Влада за забрана на влез на српски официјални лица во Косово.Дачиќ за тоа денеска ќе ја извести високата претсатвничка на Европската унија, Кетрин Ештон. Косовскиот заменик премиер Хајредин Кучи претходно изјави дека од почетокот на кампањата за локалните избори во Косово, па до крајот на кампањата 1 ноември, на ниту едно официјално лице од Србија нема да му биде дозволен влез во Косово.
XS
SM
MD
LG