Достапни линкови

Рогозин - Романија сака да ја анектира Молдавија


Дмитриј Рогозин
Рускиот заменик-премиер Дмитриј Рогозин ја обвини Романијадека планира да ја анектира Молдавија со нејзината подршка на напорите на Кишињев за европска интеграција. Рогозин, во пораката на Твитер романскиот претседател Трајан Басеску, го нарече "Тројански коњ".
Тој според, Рогозин, има план од два чекори - прво, Молдавија да влезе во асоцијација со ЕУ, а потоа да се присоедини со Романија.
Басеску пак, на прес-конференцијата во Букурешт изјави дека Романија нема намера да анектира која било земја, но дека ќе продолжи да ги поддржува европските аспирации на Молдавија.
XS
SM
MD
LG