Достапни линкови

Ерменија бара посредување од Советот на Европа за Нагорно Карабах


Серж Саркасјан, Стразбур, 02.10.2013
Ерменскиот претседател Серж Саркасјан побара од Советот на Европа да иницира директни контакти со властите во Нагорно Карабах, со цел да биде постигнат напредок во надминувањето на спорот. За време на денешното обраќање во Парламентарното собрание, Саркасјан го обвини претседателот на Азербејџан, Илхам Алиев дека продолжува да и се заканува на Ерменија со војна во врска со Нагорно Карабах и оти постојано ги зголемува трошоците за армијата.
XS
SM
MD
LG