Достапни линкови

Нетанјаху: "Рохани е волк во јагнешка кожа"


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху оцени дека иранскиот претседател Рохани е лојален слуга на режимот и е волк во јагнешка кожа.
Во говорот на Генералниот собрание на Обединетите Нации во Њујорк, Нетанјаху изјави дека Иран развива нуклеарно оружје и оти израелската иднина е под закана од нуклеарно вооружен Иран.
Затоа, според Нетанјаху, поостри санкции и сериозна воена закана се единствениот начин за мирно спречување на Иран да развие нуклеарно оружје, а не да се влегува во делумни договори со Техеран.
Ако Израел остане сам, сам ќе го спечи Иран да биде нуклеарна закана, истакна Нетанјаху.
XS
SM
MD
LG