Достапни линкови

„Пријатели на Македонија“: Грција се однесува антиевропски


министерот за надворешни работи Никола Попоски
Претседавањето на Грција со Европската унија ќе биде искористено од групата „Пријатели на Македонија“ за вршење притисок, преку прашања, зошто Атина го попречува проширувањето на Унијата и не го почитува меѓународното право. Ова го изјави германскиот европратеник Мартин Кестлер на денешната заедничка прес конференција во Скопје заедно со неговиот естонски колега Туне Келам и со министерот за надворешни работи Никола Попоски. Тој смета дека е срамно она што и се случува на Македонија и нејзиниот народ во однос на евроинтеграцијата бидејќи тоа што го прави Грција не е во согласност со европските вредности.
XS
SM
MD
LG