Достапни линкови

Израел се сомнева во добрите намери на Иран


израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху
Најновото затоплување на односите меѓу Вашингтон и Техеран ќе биде во фокусот на денешните разговори во Белата куќа меѓу американскиот претседател Барак Обама и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Според израелската страна, тешките економски санкции го принудиле Иран да преговара и оти затоа не би било добро доколку санкциите бидат укинати. Иранскиот претседател Хасан Рохани во минатата недела имаше диркетен телефонски разговор со Барак Обама, што е за прв пат во изминативе 34 години.
XS
SM
MD
LG