Достапни линкови

Членката на Пуси Рајот во болница


Надежда Толоконикова, затворената членка на музичката група Пуси Рајот, која 7-ми ден штрајкува со глад, била пренесена во болница. Нејзиниот сопруг, Пјотр Верзилов изјави дека на адвокатите не им бил дозволен контакт со Толоконикова од вторникот. Таа е на издржување затворска казна од две години за перформансот во црква во Москва, против владеењето на Путин. Штрајкот со глас го започна опади условите во затворот и заканите дека би можела да биде убиена.
XS
SM
MD
LG