Достапни линкови

Христос Папас самостојно се предаде во полиција


Пратеникот на крајнодесничарската грчка партија Златна зора, Христос Папас, по кога трагаше полицијата, самостојно се предал на властите. Папас, кој според обвинителството е еден од најистакнатите членови во Златна зора, денеска се предал самостојно во полициска станица во Атина. Исто како и останатите петмина пратеници на Златна зора, кои се во притвор, Папас ќе биде официјално обвинет за членство во криминална организација со цел за извршување на злосторства. Ова е прв случај од 1974 година во Грција да бидат уапсени активни пратеници во Парламентот.
XS
SM
MD
LG