Достапни линкови

Кери се сретна со иранскиот министер за надворешни работи


Американскиот државен секретар Џон Кери имаше разговори на те -та -тет средбата со иранскиот министер за надворешни работи Џон Кери. Тој изјави дека е задоволен од новиот позитивен тон од Иран во врска со ставањето крај на нуклеарната програма. Но Кери кажа дека една средба со иранскиот министер за надворешни работи Џавад Зариф не може да помогне во надминувањето на меѓународната загриженост околу иранските нуклеарни интенции. Кери ова го кажа по средбата со иранскиот министер на маргините на Генералното собрание на ОН. Постигната е согласнот претставници на Иран и на шесте постојани земји членки на Советот за безбедност да се сретнат повторно наредниот месец во Женева, на натамошни разговори.
XS
SM
MD
LG