Достапни линкови

Атина: судири меѓу полицијата и антифашистичките демонстранти


Синоќа во Атина избија судири меѓу полицијата и неколку илјади демонстранти кои во текот на антифашистичкиот протест маршираа кон седиштето на екстремистичката партија Златна зора. Полицијата ја блокираше улицата која води кон седиштето на партијата, по што демонстрантите реагираа фрлајќи шишиња и камења. Полицијата возвратила со солзавец. Протестниот марш започна во чест на пар музичарот Павлос Фисес, антифашист, кого што го избоде со нож еден член на Златна зора по што тој почина. Златна зора одбива секаква поврзаност со убиството.
XS
SM
MD
LG