Достапни линкови

Заев: Тендерите согласно Законот за јавни набавки


Претседателот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев денеска по обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека негови блиски роднини добивале тендери, објави дека досега општината склучувала договори само согласно Законот за јавни набавки. На прес-конференцијата, Заев изјави дека во последните 12 месеци, општината без нејзините јавни претпријатија и установи, исплатила пари на повеќе од 400 фирми од кои околу 170 се сопственост на луѓе блиски на ВМРО-ДПМНЕ. „Доколку имавте основано сомнение за непотизам и судир на интереси, вашата власт кривично ќе ме гонеше, а не преку прес конференции, на кои презентирате стари документи, што ги објавувате при секој изборен циклус, рече Заев, обраќајќи му се на премиерот Никола Груевски, кого го повика на телевизиски дуел.
XS
SM
MD
LG