Достапни линкови

Собранието не го прифати предлогот за уставно дефинирање на бракот


Со 47 гласа „за“, 12 воздржани и 26 „против“ Собранието на денешната 72. седница не ја донесе одлуката за пристапување кон измена на Уставот на Република Македонија во делот на дефинирањето на бракот како заедница исклучиво меѓу маж и жена, поднесен од пратеници од владејачкото мнозинство. Станува збор за предлог на ВМРО-ДПМНЕ, кој не мина кај другите партии.
XS
SM
MD
LG