Достапни линкови

Членови на Златна зора обучувани од воени инструктори?


Грчкиот министер за одбрана Димитрис Аврамопулс побара да биде спроведена истрага во врска со тврдењата во весникот „То Вима“ дека активисти на неонацистичката партија Златна зора биле обучувани од инструктори на специјалните единици на армијата на Грција. „Во Златна зора има апсолутна воена структура и располагаме со околу 3.000 лица, подготвени за секакви дејствија, а поседуваме и околу 50 различни одреди за извршување напади“, пишува „То Вима“, цитирајќи претставник на неонацистичката партија.
XS
SM
MD
LG