Достапни линкови

Над 80 загинати во напад пред црква во Пакистан


Пешавар
Пакистанските власти соопштија дека во вчерашната експлозија пред една христијанска црква во Пешавар загинале над 80 луѓе, додека стотина други биле ранети. Се наведува дека нападот го извршиле двајца самоубијци кои го активирале експлозивот пред црквата „Свети Јован“ кога во неа имало над шестотини верници. Во Пакистан 4 проценти од населението се христијани и тие често пати се цел на исламски милитанти.
XS
SM
MD
LG