Достапни линкови

Најмалку 12 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Багдад


Илустрација.
Најмалку 12 луѓе загинаа, а 35 се повредени во самоубиствен бомбашки напад за време на сунитски погреб во Багдад, соопштија ирачки претставници. Бомбашот се разнел во шатор полн со ужалени на погреб во доминантно сунитски дел на Багдад, еден ден откако три бомби експлодираа на погреб во шиитското упориште Садр Сити во Багдад при што загинаа 85 луѓе. Според ОН, во насилни инциденти во август загинале околу 800 Ирачани.
XS
SM
MD
LG