Достапни линкови

Франција - нов европски првак во кошарка


Репрезентацијата на Франција е нов европски првак во кошарка, откако во големото финале на Евробаскет 2013 синоќа во Љубљана ја совлада Литванија со 80-66. Ова е прва шампионска титула за триколорите. Францускиот кошаркар Тони Паркер е прогласен за најкорисен играч на првенството. Во натпреварот за бронзениот медал, претходно, Шпанија убедливо победи против Хрватска 92-66.
XS
SM
MD
LG