Достапни линкови

Десетици загинати во напад врз црква во Пакистан


Околу 50 луѓе загинаа, а околу 70 се ранети кога двајца бомбаши-самоубијци ги активирале бомбите пред црквата Свети Јован во градот Пешавар во Пакистан. Голем дел од повредените се во сериозна состојба. За време на експлозијата во црквата имало околу 600 верници. Христијаните сочинуваат околу 4 отсто од населението во Пакистан. Обично не се наметливи, но понекогаш се цел на напади од страна на исламистичките екстремисти кои на нив гледаат како на еретици. Пешавар е главен град на провинцијата Хибер-Пахтунква.
XS
SM
MD
LG