Достапни линкови

Дамаск ги предаде деталите за хемиското оружје


Организацијата за забрана на хемиското оружје соопшти дека од Дамаск ги добила деталите од сирискиот арсенал со хемсико оружје. „Добивме еден дел за верификација, а очекуваме да добиеме уште“, изјави денеска претставник на оваа организација чие седиште е во Хаг. Се верува дека режимот на претседателот Башар ал Асад поседува околу илјада тони боеви отрови. Дамаск се согласи да ги уништи по заедничкиот предлог на Соединетите држави и Русија со цел да се спречат превентивните воени удари врз Сирија.
XS
SM
MD
LG