Достапни линкови

Џамил негира дека сириската влада ќе предложи примирје


Кадри Џамил
Партијата на сирискиот заменик-премиер Кадри Џамил ги негираше извештаите дека владата на мировните разговори ќе предложи прекин на огнот.
"Гардијан" вчера објави интервју со Џамил во кое тој беше цитиран како вели дека владата е подготвена да повика на прекин на огнот ако мировна конференција може да се организира како што првично беше планирано во Женева.
Џамил исто така, рекол дека граѓанска војна е во ќор-сокак, бидејки ниту една страна не се доволно силни да победат.
Неговата Народната партија соопшти дека изјавите на Џамил биле "скратени и искривени" и дека новинарот што го интервјуирал не бил ниту прецизен ниту пак професионален.
Народната Партија е една од двете помали партии во владата предводена од партијата Баат на претседателот Башар ал-Асад.
XS
SM
MD
LG