Достапни линкови

Напади во сунитскиот дел на Самара - 18 мртви


Ирак - архива
Две истовремени експлозии одекнале во џамија во сунитски дел на Самара, при што загинаа најмалку 18 луѓе.
Мизар Флаих претставник на општината во Самара, појасни дека нападот се случил околу пладне во текот на петочната молитва. Ирак се соочува со најголемо насилство во изминативе 5 години.
Милитанти извршија бројни напади врз сунитските и шиитските џамии оваа година, зголемувајќи ги стравувањата за враќање на верски судири межу сунитите и шиитите.
XS
SM
MD
LG