Достапни линкови

Јемен - над 30 припадници на безбедноста убиени


Yemen
Јеменските власти соопштија дека над 30 полицајци и војници се убиени во јужен Јемен во напади кои и се припишуваат на Ал Каеда.
Според јеменски воени извори, цел на нападот на Ал Каеда бил камп на специјални сили во Маифа. Таму биле убиени неколку полицајци.
Во истовреме, имало напади и врз два други армиски објекта каде биле убиени 30 војници.
Ал Каеда ги интензивира нападите на југот и истокот на земјата. Јеменските сили се борат против овие групи со американска подршка.
XS
SM
MD
LG