Достапни линкови

Русија нема план за уништување на сириското хемиско оружје


Министерот за одбрана, Сергеј Шоигу изјави дека Русија нема планови за уништување сириско хемиско оружје на својата територија во рамките на договорот меѓу Русија и САД. Русија и САД се единствените земји со капацитет да се справат со ваков предизвок но увозот на хемиско оружје е забранет со закон во САД. Според Шоигу, рече Москва има капацитети но дека одлука треба да се донесе.
XS
SM
MD
LG